Son Güncelleme:
15/02/2024 - 16:44

Dereceler:

İstatistik Bölümü Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri sunmaktadır.

Yüksek Lisans derecesi:

Kredili en az 21 kredili yedi ders gerektirir.

Müfredat, zorunlu dersler, bölüm seçmeli dersleri ve bölüm dışı seçmeli derslerden oluşmaktadır.

Zorunlu dersler teorik istatistik dersleridir ve öğrencilere istatistiğin teorik temelleri hakkında sağlam bir anlayış kazandırmayı amaçlamaktadır.

Bölüm seçmeli dersleri öğrencilere ekonomi, finans, pazarlama, sosyoloji, psikoloji, genetik, tıp gibi farklı alanlarda uygulanan istatistiksel yöntemler için modelleme ve hesaplama yöntemleri konusunda beceri kazandırmayı amaçlamaktadır.

Yüksek Lisans derecesi araştırma yapmayı ve tez yazmayı gerektirir. Bir tez genellikle şunlardan biridir: metodolojik, hesaplamalı, ampirik, teorik. Tipik bir metodolojik Yüksek Lisans Tez çalışmasında, öğrenci mevcut farklı istatistiksel modelleri ve tahmin yöntemlerini bir simülasyon çalışmasıyla karşılaştırır ve değerlendirir. Hesaplamalı bir tezde, hesaplamalı istatistiksel yöntemler vurgulanmaktadır. Ampirik bir tezde, yeni bir veri seti tezin merkezinde yer alır ve analiz için uygun mevcut istatistiksel yöntemlerden oluşan bir koleksiyon kullanılır.

Doktora derecesi:

Doktora programımız, öğrencileri akademik kariyere ve yeni istatistiksel yöntemlerde danışmanlık ve araştırmayı içeren endüstriyel ve devlet pozisyonlarına hazırlamak amacıyla yapılandırılmıştır.

Kredili en az 29 kredili dokuz ders gerektirir.

Müfredat, zorunlu dersler ve diğer bölüm derslerinden oluşmaktadır.

Zorunlu dersler öğrencilerin olasılık teorisini ve istatistiksel çıkarım teorisini özümsemelerini amaçlamaktadır.

Bu dereceye yönelik diğer dersler, öğrencilerin tasarlanmış deneylerden elde edilen veriler ve daha geniş anlamda çok değişkenli veriler gibi farklı veri türleri ile ilgili metodolojileri derinlemesine anlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

Doktora derecesi, araştırma yapmayı ve tez yazmayı gerektirir. Nitelikli bir doktora tezi, daha önce bilinmeyen bir alanda yapılan bir araştırmaya dayanmaktadır. Araştırma, istenen istatistiksel özelliklere sahip tahminciler sağlayan, hesaplama açısından etkin modelleme yöntemi bulunmayan yeni veya mevcut ilginç bir veri seti tarafından motive edilebilir.

Eylül 2023'ten itibaren geçerli olan  Yüksek Lisans ve Doktora programları ile ilgili detayları öğrenmek için, tıklayın.

Eski ve yeni yüksek lisans ve doktora programları arasındaki farkları incelemek için, tıklayın.

Eylül 2023'ten önce geçerli olan Yüksek Lisans ve Doktora programları ile ilgili detayları öğrenmek için buraya tıklayın.

Doktora yeterlik sınavı hakkında bilgiler için buraya tıklayın.