Laboratuvarlar ve Diğer Detaylar

İstatistik Bölümü binasında 26+1 bilgisayardan oluşan bir adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Bilgisayarlar, R ve Python gibi istatistiksel ve matematiksel yazılımların en son sürümüne sahiptir.

Mevcut diğer bilgisayar laboratuvarlarının listesini görmek için buraya tıklayın.

Bilgisayar laboratuvarları bazında kampüste mevcut istatistiksel/matematiksel yazılımların listesi için buraya tıklayın.

ODTÜ VPN'e bağlanmak isterseniz tüm detayları buradan görebilirsiniz.

ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi

TUBİTAK ULAKBİM TRUBA

İstatistiksel Hesaplama 

Tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden, istatistiksel yazılımların verimli kullanımı ve istatistiksel yöntemleri bir bilgisayar dilinde kodlama gibi istatistiksel hesaplama konularında, bilgi ve becerilerini geliştirmeleri beklenmektedir. Müfredatımız, bu amaç için özenle tasarlanmış istatistiksel hesaplama ve hesaplamalı istatistik kurslarına sahiptir.

İstatistiksel yöntemlerin programlanması ve istatistiksel yazılımların kullanılması hakkında okur-yazarlığın ötesinde çalışma düzeyinde bilgi edinilebilmesi için, öğrencilere şu tavsiyelerde bulunulmaktadır:

  • En az bir istatistiksel yazılım ve/veya bir programlama dilini öğrenmek
  • Uygulamalı derslerde karşılaşılan verileri ve modellemeyi analiz etmek için öğrenilen yazılım ve/veya programlama dilini kullanmak
  • Modelleme ve veri analizi gerektiren derslerde dönem projeleri ve ödevler için öğrenilen yazılım ve/veya programlama dilini kullanmak
  • İstatistik Bölümü'ndeki bilgisayar laboratuvarımızın yanı sıra kampüsteki gelişmiş istatistiksel yazılımlara sahip bilgisayar laboratuvarlarından yararlanmak.

Son Güncelleme:
07/10/2022 - 11:46